02188103220
info@upsiran.com

نگاهی بر سیر تکامل مکینتاش ظرف ۳۰ سال گذشته

مکینتاش یا همان کامپیوتر شخصی اپل در سال ۱۹۸۴ میلادی توسط استیو جابز معرفی شد و برای نخستین بار رابط کاربری گرافیکی و ماوس را برای کاربران به ارمغان آورد.

این دستگاه ها قیمت بالایی داشتند و به همین خاطر در ابتدای امر، توان رقابت در بازاری که پیشتر توسط کومودور ۶۴ و کامپیوترهای شخصی آی بی ام، تسخیر شده بود را نداشتند، با این همه دیری نپایید که مکینتاش در حوزه های مختلف از جمله آموزش به موفقیت دست پیدا کرد و یک دهه بعد، اپل نام خود را به عنوان دومین تولید کننده بزرگ کامپیوترهای شخصی به ثبت رساند.

در ادامه، شرکت سازنده این محصول پروسه تولید سخت افزار آن را به تولیدکنندگان آسیایی از جمله ایسوس محول نمود و قدرت و توان کنترلی خود را روی محصول نهایی معطوف کرد. در مقابل، رقبای این شرکت از جمله مایکروسافت تلاش کردند نرم افزاری را ارائه کنند که قابلیت اجرا روی طیف گسترده ای از سخت افزارهای موجود در بازار از جمله محصولات اچ پی، دل و لنوو را داشته باشد.

همانطور که تایید خواهید کرد اپل استراتژی کاملا متفاوتی را از سایر شرکت های فعال در این حوزه اتخاذ کرده و سعی دارد با یکپارچه سازی هر چه بیشتر و بهتر سخت افزار و نرم افزار اختصاصی خود، کاربران را به خرید و استفاده از میکنتاش های گران قیمتش جلب نماید.

۱۹۸۴: مکینتاش ۱۲۸K

مکینتاش ۱۲۸ کیلوبایتی در جریان بازی های فوتبال جام سوپر بول XVIII در سال ۱۹۸۴ میلادی و در یک پیام بازرگانی به یادماندنی معرفی شد. کارگردانی آن آگهی را ریدلی اسکات بر عهده داشت که با اقتباس از رمان «۱۹۸۴» جرج اورول در مورد یک ویرانشهر ساخته شده بود. در این پیام بازرگانی مکینتاش تحت عنوان «کامپیوتری برای مابقی انسان ها» معرفی گردیده بود.

۱۹۸۷: مکینتاش ۲

نسخه دوم مک به خاطر بهره گیری از یک نمایشگر رنگی و همچنین سیستم ماژولارش در قیاس با مدل اولیه بهبودی قابل توجه پیدا کرده بود و به کاربران امکان می داد که لوازم جانبی مورد نظر خود را به دستگاه متصل نمایند.

۱۹۹۱: پاور بوک ۱۴۰

پاوربوک ۱۴۰ نخستین محصول از سری پاوربوک اپل بود که تا سال ۲۰۰۶ میلادی تولید می شدند. این دستگاه را می توان اولین نمونه پرتابل واقعی از کامپیوترهای مک نیز قلمداد نمود چراکه Macintosh Portable که قبل از آن ارائه گردیده بود قیمتی برابر با ۶۵۰۰ دلار داشت و وزنش از ۷ کیلوگرم فراتر می رفت.

۱۹۹۳: مکینتاش کالر کلاسیک

کالر کلاسیک نخستین مک با نمایشگر رنگی و ابعاد کوچک بود.

۱۹۹۸: iMac G3

نسخه اولیه iMac G3 یکی از ابتکارات «عظیم الجثه» جانی آیو بود که قبل از آیفون ۵C طیف گسترده ای از رنگ ها را برای محصولات اپل به ارمغان آورد.

۱۹۹۹: iBookآی بوک با بدنه «تاشوی» خود لپ تاپی ارزان قیمت اما با توان پایین تر نسبت به پاور بوک محسوب می شد.

۲۰۰۰: iMac G4

طراحی غیرعادی این محصول که با نام «گل آفتاب گردان» هم شناخته می شد، به گونه ای بود که می شد پنل باریک آن را که روی یک پایه سنگین تعبیه شده بود به راحتی به جهت های مختلف تنظیم نمود.

۲۰۰۶: مک بوک پرو

مک بوک پرو دارای یک بدنه آلومینیومی بود و به عنوان جایگزینی برای پاور بوک G4 ارائه گردید.

۲۰۰۸: مک بوک ایر

زمانی که اپل مک بوک ایر را معرفی کرد، تحت عنوان «باریک ترین لپ تاپ دنیا» از آن یاد نمود که تنها ۱٫۳ کیلوگرم وزن داشت.

منبع: دیجیاتو